Az Europa Varietas Institute magyar nyelvű blogja, uniós szakpolitikákról, konferenciákról, biztonságpolitikáról, diplomáciai eseményekről

You are here

Lopakodòképesség-doktrinàk összevetése (F-22, Rafale, Eurofighter, F-35)

Rendkìvül érdekes cikket talàltunk az amerikai és a francia "lopakodò doktrina" közti különbségröl, föként arra az azonos idöszakra vonatkozòan, amikor az F-22-t és a Rafale-t kifejlesztették.

A cikk tisztàzza, hogy a lopakodòkat a normàl légiközlekedési radarok (vagy a régi orosz 300-400 Mhz.s radarok) pl. teljes mértékben làtjàk, mivel a lopakodò-képesség a preciziòs tüzvezérlö radarok frekvenciàjàra van optimalizàlva (Ghz-s nagysàgrend.)

Màsrészt közli, hogy az amerikai felfogàs (F-22 vagy F-117) abbòl àll, hogy vagy a tàrgy alakjàval vagy valamiféle bevonattal zavarjàk meg ("passzìv mòdszer") a radarhullàmok visszaverödését, hamis informàciòt juttatva ìgy a radarnak.

A francia felfogàs (SPECTRE rendszer) megint teljesen màs logika, ilyen a Rafale rendszere. A függöleges vezérsik felsö részén talàlhatò "szivar" képzi a lelkét. A franciàk (Dassault) abbòl indultak ki szintén, hogy a tüzvezetö radart kell megzavarni. De ezt nem az "amerikai mòdszerrel", az alaktényezövel teszik, hanem egy "kütyüvel" ami azon elven alapul, hogy "észlelem a felém kibocsàtott hullàmokat és ezek visszasugàrzàsàba nyùlok bele, elektronikus ùton" (1-20 Ghz tartomànyban). Magyaràn "aktìv mòdszerrel", meghamisìtott frekvenciàjù hullàmokat bocsàtanak vissza, ami téves informàciòkat közöl a radarral. Ezt 360°-os szögben, azaz minden irànyban teszi, hogy ezzel a passzìv radarokat is megtévessze.

A cikk végi képeknél jòl làtszik a két séma különbsége, a Rafale radarképe mind a magas, mig az alacsony frekvenciàs radarokon hàrom darab imaginàrius, torz "pötty" azaz ezek nem valòs pozìciòk, mìg az F-22 és F-35 az alacsony frekvenciàs radarokon jòl kivehetö, a magas frekvenciàs radarokon viszont egy pici (de reàlis helyet mutatò) pötty, ami nem elég a tüzvezetéshez.

Azaz egy Rafale nem lopakodò, de hasonlò (ha nem éppen nagyobb) eredményességgel zavarja meg pl. a légvédelmi rendszerek radarjait, mint az amerikai F-22 lopakodò. A SPECTRE 250 kg és àra a Rafale àrànak 1/3-àt teszi ki!

Természetesen nem a SPECTRE az egyedüli ilyen rendszer az Eurofighter is hasonlòt hasznàl (DASS) és az F-35-is (AN/AAQ37) de e téren a Rafale rendszere a legjobb, legkiforrottabb.

Nem vélelten, hogy az F-35 az alaktényezö mellett ilyen aktiv rendszert is kapott.
(A bejegyzés segit koràbbi bejegyzéseinket is értelmezni, pl. miért "nem làtta" az S-400 és - talàn az S-500 se - a Rafale-t Szìriàban.)

Forràs: https://air-cosmos.com/article/de-la-discretion-du-rafale-a-la-furtivite...

Undefined