You are here

Ukrajna

Kárpátukrajna - 10 éves úti beszámoló

2011-ben, közel 11 éve jártam a második tanulmányutamon Kárpátukrajnában, Kárpátalján. (Az elsőre pedig 21 éve került sor.) Az ukrajnai események kapcsán - s mivel a jelenlegi helyzetben újabb tanulmányútra, turistáskodásra aligha lesz lehetőség a közeljövőben - érdemes, érdekes felidézni az akkori útinaplót.

Ukrajna (Kárpátukrajna, Kárpátalja) útinapló
Balkáni állapotok a nemrég még EU-ba készülő ország nyugati végében, személyes tapasztalatok és helyi magyar vélemények alapján
2011.06.16-20.

Undefined

Euroatlanti Esték

Ukrajna egy új éra küszöbén

Gondolatok a narancssárga forradalomról
2005. április 12.

Undefined

Euratlanti Esték

Energiabiztonság, avagy bizonytalanság – Magyarország energiaellátási stratégiája a XXI. század elején
2006. március 29.

dr. Iván Gábor – Európai Ügyek Hivatala, közösségi politikákért felelős elnökhelyettes
Varró László – MOL vezető közgazdásza
dr. Deák András – Teleki László Intézet Külpolitikai Tanulmányok Központja
tudományos főmunkatársa

Undefined

Az orosz nagyhatalmi politika elméleti alapjai

Az orosz nacionalizmus elméleti alapjai napjainkban - Alexandr Dugin neo-eurázsia elmélete

Undefined

Az orosz tavasz forgatókönyve

2014 november 15-én az ukrán válság újabb szakaszba lépett. Petro Porosenko ukrán elnök szombaton elrendelte minden közszolgálati intézmény kivonását az oroszbarát szeparatisták ellenőrzése alatt álló kelet-ukrajnai területekről.

Alexandr Dugin, az orosz neo-eurázsiai ideológia egyik kidolgozója. Putyin fő ideológusának tekintik, bár az orosz elnök politikai terveiben (még?) jelentősen "mérsékeltebb" annál, mint amit az eurázsia tanok megkövetelnének.

Undefined

Az ukrán válság amerikai szálai

Az amerikai szálak az ukrán gázcégeknél az amerikai alelnökig és a külügyminiszterig érnek

A Moszkva-ellenes szankciók eredménye mind politikai téren, mind a világ energiapiacain a Moszkva-Peking-New Delhi tengely megerősödése felé hatott, május 20-án Putyin Sanghaiban egyeztetett az érintett felekkel. Az amerikai hadsereg eközben úgy tűnik egyre hangosabban tiltakozik az ellen, hogy nagyobb mértékben bevonódjon az ukrán válságba.

Undefined

A francia álláspont az ukrán kérdés kapcsán

A kétoldalú kapcsolatok fejlődése
A kétoldalú kapcsolatok tekintetében a legfrissebb esemény a Fabius és Kojara miniszterek által 2013 június 5-én aláírt megállapodás. Ukrán elnök 2010-ben járt utoljára Párizsban, miniszteri szinten Pavlo Klimkin és Konstantin Hrycstcsenkó külülgyminiszter-helyettesek 2011 június 14-én illetve szeptember 7-én, Serhyi Tihipko miniszterelnök-helyettes pedig 2011 december 1-én járt Párizsban.

Undefined

Az ukrán kormány tagjai

Oleksandr (Valentynovytch) Turcsinov
(ideiglenes elnök, igazi ukrán "politikai superman")

Undefined

Ukrajna : további veszélyek, nagyhatalmi puzzle

Miközben mindenki a Krímre figyel lényegében Kijevben egy sokkal nagyobb volumenű politikai beavatkozás, államcsíny ment végbe, amerikai segítséggel

Az ukrán események kapcsán Oroszország kezét megkötötték a téli olimpia eseményei (már ha maga az olimpia nem egy nagyszerű elterelési műveletként szolgált, mely elvonta a figyelmet az orosz csapatösszevonásokról), míg az Egyesült Államok « politikai lépéselőnyt » szerzett a kijevi hatalomátvétel « menedzselésénél. » Az oroszok erre katonai lépéssel tudtak válaszolni.

Undefined

Pages