A speciális festést kapott 716-os Mi-24V-ről, akarom mondani Csőrike II-ről "került a kezembe" ez a légifotó, ami a Lord Mountain 2010 gyakorlaton készült, Szlovéniában.
A fotoplatform se volt egy mindennapi madár...
...a 707-es oldalszámú ex-Mi-17PP, ami a típus későbbi hazai története során "nem létezőnek" lett minősítve, így sajnos elesett a továbbéltetés lehetőségétől.
Zord
A kurrens diplomáciai viszonyok közepette (ezt még új geopolitikai helyzetnek nevezni kissé elhamarkodott lenne) az indokoltnál is nagyobb hangsúlyt kapott a Mirage 2000-5 repülőgépek első, állítólag eredményes ukrajnai bevetésének híre. Ehhez kapcsolódva kínál egy friss adalékot és egy "kissé" régebbi magyar vonatkozást a LégierőBlogger.
Minek rakja ki az európai rakétagyártó 2025-ben egy (régóta nem gyártott) Mirage 2000 makettjét a standjára a megszokott MICA EM és IR (na jó NG) rakéták mellett a típusra integrált, de azon ritkán használt SCALP-EG csapásmérő robotrepülőgéppel és a közeli hatótávolságú Mistral légvédelmi rakéták légi indítóival (ATAM), mely még sosem volt látható ebben a kontextusban? A megoldás kizárásos alapon az ukrán "export" követelményrendszer lehet. A Szu-24-esek közelgő kifutásával kell egy SCALP-EG (Storm Shadow) hordozó utód; a drón és CM elfogó feladatra pedig nem ártana egy a MICA-nál nagyságrenddel olcsóbb (SZE vs M EUR/db) levegő-levegő rakéta - így máris összeáll a kép.
Közel harminc évvel ezelőtt a Mirage 2000 akkor új, -5 változata is szóba került a MH új harci repülőgép típusaként, sőt, tesztelésére úgy Fraciaországban, mint idehaza, Kecskeméten sor került. Ez utóbbi alkalommal, 1996 augusztus 29-30-án készítettem az alábbi képeket a B01 jelű kétüléses változatról.
A céges vendéggép (nincs francia felségjel) a kecskeméti központi zónában, háttérben a Dassault saját Falconja, mellyel a delegációjuk utazott.
A francia gépek közül a Dash 5-é volt az első, több multifunkciós képernyővel ellátott, nemcsak hozva az F/A-18-as által elindított trendet, de túl is szárnyalva azt. A három MFD és HUD közé ugyanis egy HLD (Head Level Display) is került a műszerfalra, összesen 5 (CRT!) kijelzővel (és a HOTAS-al) alkotva az Advanced Pilot System Interface (APSI) ember-gép kapcsolati rendszert.
Gyakorló Magic rakéta a szárny alatti külső pilon/indítóberendezésen, háttérben a törzs alatti tandemek hátsó pilonján egy MICA...
...aminek a függesztőberendezését a dinamikus bemutatózás előtt leszerelték.
Végül pedig pörögjenek itt a szerző jegyzetei a képernyőrendszerről a Dassault 1996 április 16-i sajtótájékoztatójáról.
Zord
A magyar air power nézōpont egyik ritkán említett, hidegháborús örökségből származó összetevője a repülőgép-hordozó-féle hajók jelenlétének nyomon követése az Adriai-, és a Jón-tengeren, illetve a Földközi hozzánk közelebb esō vizein.
A Trieste LHD és az Amerigo Vespucci iskolahajó a trieszti városfronton, a Bersaglieri mólónál.
Zord
A héten másodjára lőtt idehaza a HForce H225M SOF változatú közepes többcélú helikoptertípus, ezúttal először a szolnoki helikopteres alakulat színeiben. Ésatöbbi.
Stílszerűen vegyük előre a 80-as lőköri fordulóját. Az adminisztratíve 11-ik, de elsőnek megépült magyar H225M még leszállítás előtt, 2023 tavaszán a típus HForce integrációs tesztjeinek az alanya is volt, és végrehajtotta első lövészeteit Magyarországon. Igaz, még festés nélkül és F-ZWDZ francia ideiglenes lajstrommal átrepülve. Utána még visszament Marignane-ba és csak 2023. december 4-én a (a 81-essel együtt) került véglegesen a szolnoki 86-osokhoz.
Ez már a 81-es, amint megkezdi a fordulóját a lőkör "hosszúfaláról" vissza a lőirányra...
...és közben megmutatja a Nacelle canon 621, pontosabban a fegyverfelfüggesztő pilon akár aszimmetrikus bólintási lehetőségét.
Ugyanaz, de egy másik perspektívából.
Ugrik.
Az ugrás kezdete a másik oldalról nézve.
Lő.
A másik oldalról jobban látszik a lőporfüst.
Ésatöbbi 1, azaz egy H145M Multipurpose mutatja a szajrét.
Ésatöbbi 1a "Rábeszélés"
Ésatöbbi 1b "Hawkish attitude"
Ésatöbbi 2, azaz két Mi-24-es dolgozik. "Egyik. Másik. Újra. És mégis forog a Föld"
Zord
Van, hogy egykor rendszeres 'találkozások' az élethelyzet és a nagyvilág változásai miatt megritkulnak vagy elapadnak az ember életében. A MAKSz és az Armija elérhetetlenné válása kapcsán a legtöbb nyugati megfigyelő - még a 'keleti nyugatiak' is - így jártak az orosz haditechnikával, pedig a téma relevánsabb mint valaha, ha szabad így fogalmazni. Aztán a sors néha úgy dobja, hogy mégiscsak nyílnak ablakok, râlátással :-)
Pancir torony ùj felderítő radarral és vegyesen málházott eredeti és új kaliberű (malogabaritnij) rakéták konténereivel.
Az eredeti kaliberű 57E6M-E és 57E6-E illetve az új TKB-1000 rakéták illetve az utóbbiak nêgyesével kötegelt indítókonténerei.
A Zala 51-es és 52-es gyártmányai, azaz az ukrajnai háború orosz oldalának ikonikus Lancet cirkáló lőszerei.
X-UAV üzleti és H-BPLA projektnévvel ellátott Kornet variáns, a vezetősugaras helyett félaktív lézeres rávezetéssel, drónfegyverzetként (Forposzt, Orion), akár légi célok ellen is.
T-90MSz a harci tapasztalatokat tükröző fejlesztésekkel, így többek között drónhâlóval és zavaróberendezésekkel felszerelve.
Zord
2005. január 25-én gördült ki a Saab linköpingi üzeméből az első magyar Gripen, a később aztán komoly kalandokat átélő, de szerencsére máig velünk levő 30-as. Így, 20 évvel később, Kővári Lacival közös utazásunk képeivel idézem fel az élményeket, egyúttal eltöprengek azon, hogy legösszetettebb repülő fegyverrendszerünk tervezett élettartamának utolsó szakaszát vajon merre s hogyan kanyarítjuk?
Zord
Az F-ZWBM ideiglenes francia civil lajstromot viselő 82-es oldalszámú H225M (EC725AP) SOF HForce valahol La Fare-les-Oliviers közelében. Jól látható az aktuális gyári feladathoz függesztett FZ225 70x19-es rakétakonténer és a full SPS/ASE.
Ez már a 83-as, F-ZWBQ lajstrommal gurul Marseille-Provence repülőtéren, amelynek keleti oldalán helyezkedik el a gépek "születési helye" az Airbus Helicopters (egykori Aerospatiale) marignane-i gyáregysége.
Zord
A nemzetközi közvéleményt váratlanul érték az utóbbi napok szíriai történései.
A 'Hogyan tovább?' kérdéskörében alighanem fontos a levantei orosz jelenlét jövőjére vonatkozó is, valahogy imígyen:
Manapság az ukrajnai háború kapcsán sok szó esik az északkeleti légvédelmi eszközrendszerről. Gondoltam előszedem hát a bánkúti gerincradar építéséről készült, épp 20 éves képemet.
Zord
Éleslövészetet tartottak ma a hódmezővásárhelyi és tatai katonák a "0"-ponti lőtéren. A Hirtenberger M12 vontatott aknavetőkhöz kellő közelségbe sikerült kerülni a sajtónap alkalmával, amiért köszönet azoknak, akiket illet.
Csigalassúsággal telnek a várakozás percei a Hagyma-tetőn.
Az aknagránátok egy szállítóládán, már nyitott tokjaikban várakoznak utolsó, de annál magasabb ívű útjukra.
Pillantás északkeletre, a célterület felé.
Aztán felgyorsulnak az események, a lőszer elindul a cső felé...
...itt már a torkolatnál tart...
...hogy a szomszéd aknavetőből kilőtt társával együtt kezdjék meg meredek röppályájukat...
...a szemközti domboldalon bekövetkező becsapódásig.
Nyugatról jegesen-deresen a bölcs Papod figyel...
...közvetlenül az aknavetősök háta mögül pedig a tüzérfelderítő, IFP Gidránok.
Zord
A hét utolsó napján ugyan, de megjelentek a Ramstein Flag résztvevői a Vouraikosz-kanyonban, ami jól kiegészítette az október 1-én Andravidán megrendezett szpotternapot.
Svéd UTI Gripenek nyitottak egy magas áthúzást követő bemerüléssel :-)
Lehet, hogy nem ilyen vadregényes környezetben, de Magyarországon is össze lehetne szervezni időnként egy-egy ilyen földhátteres fotózást. Amint arra tavaly sor is került.
A Peloponészosz-félszigeten található Vouraikosz-kanyon nagyjából É-D-i orientációjú, a javarészt használt északi irányban a Korintoszi-öbölre torkollik. A képen távolban kékellő hegyek már a görög szárazföldön meredeznek, az öböl vizén túl.
Andravidán a "helyi erők", a 117. ezred (PM) Phantomjai szolgáltatták a legbecsesebb látnivalót a levegőben...
...azonképpen a földön is. Szembeötlő az F-4E változat esetében az orr-rész alá beépített M61 gépágyú, az annak hasára, illetve a szívócsatornák felső peremére beépített EH-antennák, a szintén utólag, a Peace Icarus 2000 program keretében a szélvédő elé beépített IFF kérdezőantennák, illetve az orrfutó-gondolaajtó és a törzs alatti 600 gallonos póttartály által részben elfedett Litening célzókonténer. Az orrkkúp pedig már nem az eredeti APQ-120-ast, hanem korai F-18-asok APG-65-ös radarját rejti. Jól kivehetők a pilóta és a RIO/WSO kabintetejének eltérő megoldású tükrei is.
Akárcsak hét éve az RF-4-esek esetében, az ol' smokey-jelleg is megbízhatóan demonstrálásra került. Nem vagyok biztos benne, de a látogatás alatt látott példányok esetében elképzelhetőnek tartom, hogy voltak hagyományos és füstmentes J79-essel ellátott példányok is. Annyit lehet erről tudni, hogy az 1990-ben az USA-tól kapott használt "SRA" gépek ilyen hajtóművel érkeztek.
Először vettek részt görögországi gyakorlaton a honvédség Gripenjei.
Oszolj a pont fölött.
Kedvenc kompozícióm: technika a tájban, azaz 33-asunk leszállás utáni kigurulása 34-es irányba, a Peloponészosz hegyeivel a háttérben.
Zord
Görögországban mindennaposak a természetes környezetet pusztító tüzek. Most Korintosz környéke van soron, így a Vouraikosz-kanyonban harci gépre váró szpotterek kaphattak némi ízelítőt az oltásban részt vevô légi eszközökből.
Erickson S-64 Skycrane.
Vízvételezés a Korintoszi-öbölben.
Különleges Bell 214...
...ugyanaz, csak másik színben...
...és itt is zajlik a "szippantás".
Canadair reggeli vízvételezés után az öböl fölött.
Itt már dobás közben a CL-215 Mentourgianika falunál...
...ez pedig ugyanott, de a turboprop CL-415 változat.
Zord
A verseci repülőképzés 100. évfordulója előtt tisztelegve rendeztek ma repülőtalálkozót ("Aeromiting"-et) az Alföld peremén, a Déli-Kárpátok legnyugatibb nyúlványai* lábánál elterülő repülőtéren.
A program utolsó előtti pontja volt a batajnicai "Vitézek" korszerűsített MiG-29-eseinek gyakorló légiharca, melyet a 01-es irány szerinti áthúzás zárt. A csodás helyszínre tekintettel a verseci várat is magába foglaló széles kivágás mellett döntöttem.
A YU-YAF lajstromú G-2 Galeb bemutatója.
A Belügyminisztérium találó, YU-MUP lajstromú H145-ese leborítás közben.
A nap fénypontja(i) a statikuson lévő katonai és belügyi típusok hazaindulása volt. Itt a 101-es Mi-35M emelkedik el. Ugyan a 01-19-es pálya elhelyezkedése nem tökéletes, a hegyhátteres fotózásnak azért nyílik tere...
...amit a 12491-es Mi-17V-5 távozása is igazolt szerencsére...
...illetve a Batajnicáról érkezett Laszta elköszönése.
A YU-HHJ, a MUP három H215-ösének egyike indul. Beszédes, egyúttal dicséretes, hogy a belügyi gépekre is raktak indításjelzőt.
Míg a MUP Helikopreszka Jedinica statikuson részt vett YU-SVS lajstromú Ka-32A11BC-ese kutató-mentő konfigurációban volt...
...addig a dinamikus végrehajtó YU-HRS tűzoltó képességeiből adott ízelítőt.
Zord
*Más értékelés szerint a Bánsági-hegyvidék különálló képződmény, mindenesetre nyugat, azaz Újvidék és Nagybecskerek felől közeledve és a térképre pillantva személy szerint kiegyezem a fenti leírással.
Az elmúlt hétvégén alkalmam nyílt elkísérni a 20. század utolsó jelentős (ráadásul európai) légvédelmi harcának jól ismert kulcszereplőjét újabb magyarországi előadására, a szigetvári Zrínyi Napokra, majd hazafelé a Börgöndi Repülőnapra. Talán jó felvetés a szeptemberi hírbejegyzéshez!
Ezúton is köszönet a szervezőknek a szíves látásért, az érdeklődőknek pedig a figyelemért és a kérdésekért. A zökkenőmentes lebonyolításért pedig Láng Róbertet és Józsa Dávidot illeti hála!
Zord